بررسی ،مقایسه ،مزایا و معایب زبان‌های برنامه‌نویسی ASP و PHP

اینکه به این دو زبان برنامه نویسی علاقه مند هستید برای من یکی واقعا خبر خوشی هست ، در این مقاله به شما این دو زبان را تشریح خواهیم کرد و ویژگی های هریک اعم از مزایا و معایب هریک را به شما عزیزان خواهیم گفت . با ایده پردازش همراه باشید.

کمی راجب ASP

زبان برنامه‌نویسی ASP که کوتاه شده عبارت Active Server Pages است، زبانی است که توسط شرکت مایکروسافت توسعه یافته و برای تولید صفحات وب پویا به‌کار می‌رود. ASP به این صورت کار می‌کند که کد‌های موردنیاز برای تولید صفحات وب به‌وسیله سرور پردازش شده و سپس به مرورگر کاربر ارسال می‌شود.

ASP.NET

کمی راجب PHP

PHP (Hypertext Preprocessor) که معادل فارسی آن به معنی پیش‌پردازنده‌ی ابرمتن است، یک زبان برنامه‌نویسی است که این بار توسط گروهی از برنامه‌نویسان با نگاه به تولید صفحات وب توسعه داده شده است. برنامه نویسی PHP در واقع نوعی زبان پویا و کد باز محسوب می‌شود و برای ساخت وب سایت‌های پویا و پردازش کاربران استفاده می‌شود.

PHP (Hypertext Preprocessor)

در ادامه به مقایسه مزایا و معایب این دو زبان برنامه‌نویسی می‌پردازیم:

مزیت‌های ASP در برابر PHP

1. بهینه بودن برای سایت های با ترافیک بالا: ASP برای برخورد با ترافیک بالا طراحی شده است و می‌تواند به طور قابل توجهی مستقل از ترافیک درخواست‌های کاربران عمل کند.

2. سازماندهی بهتر کد و امکان اعمال قوانین کدنویسی شرکتی: زبان ASP توسط شرکت مایکروسافت توسعه داده شده و حتی اگر به خطاهای کدی برخورد کنید، نرم‌افزار مایکروسافت Visual Studio قادر است به شما کمک کند تا خطاهای کد را به‌روزرسانی کنید.

3. امنیت بالاتر: به دلیل اینکه ASP بر روی بستر IIS مایکروسافت اجرا می‌شود، به راحتی قابل پیکربندی و مدیریت است. این نقطه می تواند در جلوگیری از حملات مختلف به سایت و وب سرور نیز بسیار مؤثر باشد.

مزیت‌های PHP در برابر ASP

1. هزینه بسیار کمتر: PHP رایگان و کدباز است و هیچ هزینه‌ای برای استفاده از آن لازم نیست. این ویژگی مهم در شروع کردن کار توسعه‌دهنده‌های جدید باعث می‌شود که PHP برای شروع کار بسیار مناسب باشد.

2. انعطاف‌پذیری بالاتر: زبان PHP با قابلیت‌های مهمی مانند اعمال تعلیمات مختلف، ایجاد حلقه‌های شرطی وسیع، تعریف توابع و … به کاربر انعطاف و جای باز هم بیشتری می‌دهد. از آنجا که PHP یک زبان کدباز محسوب می شود، بسیاری از توسعه‌دهندگان می‌توانند برای بهبود پردازش وب سایت های PHP به آن کمک کنند.

3. اعلام رسمی حالت دیباگ: یکی دیگر از مزیت‌های PHP، اعلام رسمی حالت دیباگ است. دیباگ کردن کد یکی از اصلی‌ ترین ابزارهای توسعه‌دهنده‌هاست و بهبود آن، برای برطرف کردن هر مشکل یا خطای پیش آمده از اهمیت بالایی برخوردار است.

نتیجه گیری نهایی

در دنیای تکنولوژی به خصوص وب نمی توان به طور قطع گفت که فلان چیز از فلان چیز بهتر است ، چون نقطه قوت یک برنامه و کد می تواند نقطه ضعف آن هم باشد ، و همین موضوع در مورد این دو زبان برنامه نویسی هم صدق می کند و هر دو زبان ASP و PHP در موارد خودشان دارای مزایا و معایبی هستند و شما باید یکی از آنها را که برای کار شما مناسب را انتخاب کنید ، در نهایت، نکته‌ای که باید به آن توجه شود این است که برنامه نویسان بهتر است با هردو زبان آشنایی کامل و جامعی داشته باشند، تا بتوانند زبان مناسب برای هر پروژه‌ای را انتخاب کنند ، اگر هم قصد یادگیری برنامه نویسی را دارید ، باید بازار کار هریک را بررسی کنید در این مقاله نمی گنجد اما در آینده مقاله ای با این موضوع نگارش خواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.